Ryzen işlemciler için voltaj dengelemesi geliyor!

Ekim ayında Ryzen 5000 serisi işlemcilerini tanıtan AMD, işlemci pazarındaki hedeflerini devam ettiriyor. Piyasadaki en güçlü oyun işlemcileri olarak tanıtılan Ryzen 5000 serisi, bu iddianın hakkını da yapılan testlerin sonuçlarına göre vermiş durumda. Amerikalı silikon üreticisi, kullanıcıların işlemcileri performansı artırmak için kurcalamayı sevdiğini de biliyor. Şimdi ise, AMD Precision Boost Overdrive 2 özelliği Ryzen 5000 serisi işlemciler için geliyor.

AMD Precision Boost Overdrive 2 özelliği duyuruldu

Ryzen 3000 serilerinde yaşanan voltaj sorunları, birçok AMD kullanıcısını zaman zaman zor duruma sokmuştu. Fazla voltaj verildiği için ısınan işlemciler, özellikle stok soğutucu ile birlikte 90 derecelere kadar çıkabiliyordu. Ryzen 5000 serisinde bu sorunun önüne geçmek isteyen AMD, Precision Boost Overdrive 2 ile daha dengeli bir voltaj aktarımı yapmayı planlıyor.

Precision Boost Overdrive 2 ile birlikte, yük altında ve düşük kullanımda verilecek voltaj ayarlanacak ve dengelenecek. Bu özellik, AMD 400 ve 500 serisi anakartlar için AGESA 1180 ürün yazılımı güncellemesi ile birlikte verilirken, sadece Ryzen 5000 serisi işlemciler için kullanılabilecek. Bu özellik, kullanıcıların işlemci için verilen voltajı izlemelerine ve ayarlamalarına olanak tanıyacak ve bunu mümkün olduğu kadar basitleştirecek.

AMD Precision Boost Overdrive 2 özelliği ile birlikte gelen Curve Optimizer, hem düşük hem de ağır yük altında gerçekleşen senaryolara odaklanacak ve buna göre bir ayarlama yapacak. Anandtech, Curve Optimizer’ın AMD Precision Boost 2 özelliğinin bir parçası olacağını ve bu teknolojinin kullanılmasının garantiyi geçersiz kılacağını belirtiyor. Ancak, bu durum için AMD tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

AMD tarafından yayınlanan slaytlarda, Precision Boost özelliğinin yarattığı performans farkları da belirtilmiş durumda. Precision Boost Overdrive 2 özelliği tekli çekirdek performansında Ryzen 7 5800X için yüzde 1.5Ryzen 9 5900X içinse yüzde 1.9’a kadar performans artışı sağlamış durumda.