AMD, NVIDIA ve Intel’e yardım edecek!

28 Ekim’de yeni RX 6000 serisi ekran kartlarını tanıtan AMD, piyasaya iddialı bir giriş yapmıştı. Yeni ekran kartları ile birlikte Rage Mode ve Smart Access Memory (SAM) gibi bazı yazılımsal yenilikleri de tanıtan AMD, rakiplerine karşı ufak da olsa bir avantaj elde etmiş oldu. RX 6000 serisi ekran kartları, SAM sayesinde Ryzen 5000 serisi işlemcilerle birlikte daha fazla performans veriyor. Şimdi ise AMD, Smart Access Memory özelliği için NVIDIA ve Intel’e istedikleri taktirde yardım edebileceğini belirtti.

AMD Smart Access Memory özelliği NVIDIA ve Intel için de gelebilir

RX 6000 serisi ile birlikte gelen Smart Access Memory özelliği, işlemci ve ekran kartının daha efektif çalışmasını sağlayan bir özellik. Bu özellik sayesinde işlemci, ekran kartı üzerinde bulunan belleklerin tamamına erişim sağlayabiliyor ve performansta bir miktar artış yaşanıyor. Bu artış oyuna göre yüzde 4 ile 13 arasında yaşanırken, FHD çözünürlükte artış çok daha fazla oluyor.

 

SAM özelliği açıkken ortaya çıkan performans farkı. Kaynak: Techspot

Smart Access Memory özelliği, şimdilik RX 6000 serisinden bir ekran kartı ve Ryzen 5000 serisinden bir işlemci birlikte kullanıldığı taktirde aktif edilebiliyor. Ancak NVIDIA, AMD tarafından geliştirilen Smart Access Memory özelliği için üreticilerle anlaşabildikleri taktirde evrensel olarak uygulanabileceğini düşünüyor. PC World’ün AMD’den Scott Herkelman ile yaptığı röportajda, bunun mümkün olup olmadığı soruldu.

Herkelman ise konuyla ilgili, “Intel’in, anakart üreticileriyle birlikte işlemcileri üzerine çalışması gerekecek. Rakiplerimizin yapması gereken bazı işler var. Daha açık olmak gerekirse, Radeon ekibimiz onları hazırlamak için Intel ile birlikte çalışacak. Ryzen ekibimiz de NVIDIA ile çalışacak. Halihazırda firmalar arasında bazı konuşmalar devam ediyor. Bu özelliği AMD platformlarında etkinleştirmek istiyorlarsa, onları durdurmayacağız. Umarım bunun için çalışırlar. Günün sonunda oyuncular kazanmış olur ve önemli olan tek şey de aslında bu. Biz sadece bunu en hızlı yapabilen şirketiz çünkü dünyada aynı anda ekran kartı ve işlemci üreten tek şirketiz.” açıklamasında bulundu.

AMD tarafından sunulan Smart Access Memory özelliği belirli bir standarda ulaşırsa, oyun dünyasında büyük bir etki yaratabilir. Bu konuda oyun geliştiricilerine de büyük bir rol düşüyor. Çünkü SAM özelliği AC Valhalla‘da 1440p çözünürlükte yüzde 14‘lük bir etki yaratırken, Shadow of the Tomb Raider‘da yüzde 6‘lık bir etki ortaya çıkıyor.