Mozilla Firefox için Adobe Flash desteği sona eriyor

İlk olarak 1996 yılında yayınlanan Adobe Flash Player, internet çağının ilk zamanlarında oldukça popülerdi. Ancak yıllar geçtikçe, güvenlik zafiyetleri sebebiyle birer birer terk edilmeye başlandı. Yıllar içerisinde birçok firma, Flash Player’ı terk edeceğini duyurmuştu. Mozilla Firefox‘da onlardan birisiydi. Daha önce konuyla ilgili açıklama yapan Firefox, desteği kesmeye hazırlanıyor. Mozilla Firefox 85 sürümü ile birlikte Adobe Flash desteği bitiriliyor.

Geçtiğimiz günlerde Microsoft, B4577586 numaralı güncellemesi ile Windows’da Flash desteğine son verdiğini açıklamıştı.

Mozilla Firefox için Adobe Flash desteği bitiyor

2017 yılında Flash Player desteğini resmi olacak keseceğini belirten Firefox, 85 sürümü ile birlikte Flash’ın tarihe karışacağını belirtmişti. Firefox 85 sürümü ise 26 Ocak 2021’de yayınlanacak. Firefox tarafında son Flash Player desteğine sahip sürüm ise 15 Aralık‘ta yayınlanacak olan 84 sürümü olacak. Mozilla’nın belirttiğine göre, Flash Player’ın kalkması ile birlikte performans ve güvenlik artacak.

Mozilla Firefox, hali hazırda geçtiğimiz yıl Flash eklentisini varsayılan olarak devre dışı bırakmıştı. Mozilla Firefox 85 sürümüne ulaştığında resmi olarak Adobe Flash desteği de son bulacak. Firefox’un 85 sürümüne geçtiğinizde ise herhangi bir ayar yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak Flash desteği kesilecek.

Yıl sonuna kadar Flash Player desteğini sonlandırmayı planlayan tarayıcılardan bir diğeri de Chromium tabanlı Microsoft Edge. Buna ek olarak Google, Chrome’un 76 sürümünde Flash Player’ı varsayılan olarak engellemişti. Geçtiğimiz Ekim ayından itibaren de arama sonuçlarında Flash içerikleri gösterilmemeye başlanmıştı. Aralık ayında ise Flash desteğinin tamamen kalkması planlanıyor. Safari ise 14 sürümünde resmi olarak Flash desteğini bitirmişti.